I nie chodzi wcale o to o ubranie… Chodzi o to, czy Twoja głowa jest dalej w trybie pracy, czy umie przełączyć się na tryb wypoczynku.
Zadajemy to pytanie, ponieważ na szkoleniach z dynamiki stresu, ten właśnie temat często świadomie wywołujemy w pracy z uczestnikami. I bardzo często słyszymy odpowiedź, że weekend przeznaczany jest na „odrobienie się” z zaległości z pracy.
Dlatego dzielimy się ważnym tematem. Tym, jakie znaczenie dla organizmu ma wejście w fazę odprężenia. A właśnie weekend powinien być momentem do zamknięcia drzwi pracy i relaksu. Chociaż … dla wielu brzmi to dzisiaj jak nieosiągalny luksus.
W Argemonia.pl uświadamiamy, że jest to jednak konieczność. I mimo oporu uczestników, konieczność możliwa do wdrożenia dzięki zmianie nastawienia, przekonań i odpowiedniemu planowaniu.
Dlaczego? Bo mimo, że tak nam się wydaje, nie jesteśmy niezniszczalni. Nie możemy też przyjmować na siebie coraz większej ilości obowiązków bez negatywnych dla organizmu skutków.
Brak odprężenia skutkuje pojawieniem się schodów stresu.
Schody stresu, to kumulacja napięcia, pojawiająca się wówczas, gdy po fazie stresu nie dochodzi do odprężenia. Taki stan nie może trwać zbyt długo, ponieważ, jeżeli sami nie powiemy stresowi STOP, to do zatrzymania się w najmniej odpowiednim momencie, zmusi nas, nasz własny organizm. Nie pytając o zgodę, a czasem nawet nie uprzedzając, wyłączy po prostu zasilanie, fundując chorobę, czy inne zaburzenie na poziomie fizycznym lub psychicznym.
Dlaczego? Bo nie da się przecież przejechać tysiąca kilometrów na „jedynce” bez żadnych konsekwencji dla samochodu. A ten samochód to właśnie nasz organizm, o który często nie umiemy dbać. A jeżeli my o niego nie dbamy, nie poddajemy serwisowi, to on sam musi przejąć kontrolę.
Dlatego, by nie podpuścić do „przegrzania”, by nie ryzykować chorobą, ważne jest świadome kontrolowanie stresu i wchodzenie w fazy odprężenia.
Dlatego, tak istotne jest znalezienie czasu dla siebie. Czasu by wyciszyć umysł i zadbać o swoje potrzeby, zregenerować się i nabrać sił.
Co więc możemy robić w ten weekend, żeby się odprężyć?
Oto kilka propozycji:
- przede wszystkim wyłącz „tryb pracy” – schowaj laptopa, nie myśl o zaległościach, obowiązkach, klientach – wrócisz do tego w poniedziałek rano, z większą energią i kreatywnością
- spędź czas na łonie natury – spacer, wycieczka rowerowa czy piknik to doskonałe sposoby na odstresowanie
- pozwól organizmowi na regenerację poprzez zdrowy sen – nie zrywaj się rano, nie zarywaj nocy
- poczytaj ulubioną książkę, obejrzyj dobry film – wniknij w świat innych historii i oderwij się od rzeczywistości
- wypróbuj medytację lub jogę – to doskonałe sposoby na wyciszenie umysłu i odprężenie ciała
- uprawiaj sport – tak jak umiesz, ile dasz radę – to rewelacyjne narzędzie do rozładowania stresu
- spędź czas z bliskimi – ale bądź z nimi tak „naprawdę” tylko dla nich, czerp z tego radość i energię.
Daj sobie ten czas na odprężenie – zasługujesz na to!